Akıllı Saatler

Akıllı Saatler

Kendiniz İçin En Doğru Saati Bulabilmeniz İçin Akıllı Saat Rehberi Giyilebilir bilgisayar olarak da nitelendirilen bilgisayar sistemi ile entegre edilmiş kol saatlerine akıllı saat deniyor ve akıllı saatlerin modası günden güne artıyor. Çeviri yapabildiğiniz ve hatta oyun bile oynayabildiğiniz akıllı saatler, telefonunuzla ortak bir çalışma içine girerek hayatınızı kolaylaştırıyor. Teknolojiyi kollarınızda taşımanızı sağlayacak akıllı saatleri seçerken bazı konulara dikkate etmeniz gerekiyor. Bunun için hadi gelin, akıllı saatleri birlikte yakından tanıyalım ve size uygun “o saati” bulmanızı sağlayalım.  

Akıllı Saatler Hakkında Bilgiler

Dış görünüşleriyle ilgi odağı olan akıllı saatler aslında işlevsel olarak hayatımızı kolaylaştırıyor. Bilgisayarınızı ya da cep telefonunuzu kolunuzda taşıdığınızı düşünün. Yön bulma, cep telefonu bildirimi, oyun oynama vb. tüm özellikleriyle telefonunuzun ya da bilgisayarınızın yapabildiği her şeyi yapıyor. Farklı kordon renk seçenekleriyle kıyafetlerinizle de uyum sergileyen akıllı saatler suya dayanıklılık özelliğiyle hayatınıza da uyum sağlıyor. Saatinizi hiç çıkarmadan hayatınızın her anını daha konforlu  yaşayabilirsiniz. Akıllı Saatlerin Kısa Tarihi90’lı yıllarda tansiyon ölçen ya da hesap yapabilen saatleri birinin kolunda gördüğümüzde tıpkı uzay aracı görmüş gibi olurduk halbuki akıllı saatlerin geçmişi 90’lardan da öncesine dayanıyor. 1972’de piyasaya “dijital saat” olarak sunulan saatler de aslında birer akıllı saatti, yalnızca dönemi itibarıyla gelişmişliği ve özellikleri daha sınırlıydı. 80’lere geldiğimizde ise bilgisayarların git gide yaygın kullanılması ile birlikte bilgisayarlı saat modeline geçildi. Yani bu yıllardaki saatler için günümüz akıllı saatlerinin atası diyebiliriz. 84 yılında Casio bir atılım yaptı ve hesap makineli saatlerini geliştirerek bilgisayarlı saatlerini piyasaya sürdü. Bundan tam 10 yıl sonra Timex Datalink bir atılım yaptı ve bilgisayarların bazı özellikleriyle bağlantılı şekilde çalışan, yani takvim ekleyebildiğinizi ya da kablosuz veri aktarımı sağlayabildiğiniz akıllı saatleri geliştirdi. 99 yılında Samsung daha büyük bir atılım yaptı ve çok daha fazla özelliğe sahip, küçük bir anteni olan akıllı kol saatini piyasaya sürdü. Bu saatlerin tek özelliği antene sahip olması değildi, hem led ekrana sahip hem de mikrofon ve hoparlör entegrasyonu vardı. Tabii ki bu özellikler boşa değildi, bu Samsung akıllı saati ile tam 90 dakika görüşme yapılabiliyordu. 2000’lere geçtiğimizde ise bu atılımlar ve girişimler çok daha hızlı gerçekleşmeye başladı. Pil ömrü git gide uzatılan saatler her yeni modelde daha fazla hafızaya ve daha fazla özelliğe sahip şekilde karşımıza çıkıyordu. 22 yıl içinde evrilen ve devamlı gelişen akıllı saatler günümüzdeki örnekler halini aldı.  

Akıllı Saatlerin Özellikleri

Tıpkı akıllı saatlerin gelişim süreçlerindeki farklılıklar gibi akıllı saatler model ve markalarına göre de farklı özelliklere sahip. Öne çıkan bazı özellikleri şu şekilde sıralamak mümkün: Telefon bildirimlerini telefonla eş anlı olarak akıllı saat üzerinden de alma özelliği Telefon görüşmesi yapabilme özelliği Nabız ölçüm ve uyku takibi Günlük hareket (adım sayma vb.) takibi Spor takibi Çalar saat uygulaması Müzik kontrolü GPS Çeşitli uygulamaları açabilme özelliği Rakım ölçümü İhtiyacınıza Uygun Akıllı Saat Seçmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken Noktalarİhtiyacınıza uygun akıllı saati seçmeden önce akıllı saat piyasasını iyi bir şekilde araştırmanız ve saatlerin özelliklerini iyi bilmeniz gerekir. Saatlerin özellikleri, sizin ihtiyaçlarınızla örtüşmüyorsa o saati kesinlikle tercih etmemelisiniz. Öncelikle saatinizin ömrünün daha uzun olması için orijinal olmasına dikkat etmelisiniz. Orijinal olmayan akıllı saatlerin ömrü kısa olduğu gibi herhangi bir sorun olduğunda saatinizi çöpe atmanız gerekebilir çünkü saatlerde doğrudan hatalı bir üretim yapılmış olabilir. İkincil önceliğiniz saatin günlük yaşamınızda ne kadar alanı doldurduğu. Yani hem boyut olarak hem de işlevsel anlamda… Eğer çok büyük bir akıllı saat seçiyor ama kıyafetlerinizle kombinleyemiyor ve ağır olduğu için rahatsız oluyorsanız böyle bir saati seçmeyin. Hafif ve işlevsel olarak ağır basan bir model, tercihiniz olabilir. Giyim tarzınızla alakalı ve günlük kullanımda sizi yormayacak bir saat seçmeye mutlaka özen göstermelisiniz. Saatinizin telefonunuzla tam uyum içinde çalışıyor olması gerekmektedir. Örneğin yürüyüş ya da spor yaparken müzik dinleyen biriyseniz saatinizde mutlaka müzik uygulaması açabilme ve yönetebilme özelliği olmalıdır. Eğer aktif bir yaşamınız varsa saatinizin adım sayar, nabız ölçer gibi özelliklerinin de olmasına dikkat edebilirsiniz.  

Akıllı Saatin Kullanışlılığı

Akıllı saatin kullanışlılığını belirleyen şey şüphesiz ki özellikleri ve saatin modelidir. Saatinizin kullanışlı olabilmesi için yukarıda saydığımız özelliklerin yanı sıra kıyafetlerinizle ve tarzınızla uyum sağlaması da önemli. Örneğin renkli bir giyim tarzına sahipseniz ve saatinizi bir aksesuar olarak da kombinlemek istiyorsanız kordonu değişebilen akıllı saatleri tercih etmelisiniz. E-link ekrana sahip olan akıllı saatler ışığın yüksek olduğu ya da güneş ışığına maruz kaldığı alanlarda çok iyi bir görüş özelliğine sahip, eğer ki saatinizi yazın da rahatça kullanmak istiyorsanız bu tip akıllı saatleri tercih edebilirsiniz. Saatinizin düğmelerini sıklıkla kullanma ihtiyacınız varsa ekranı küçük modelleri seçebilirsiniz. Saatinizin tüm özelliklerinden en yüksek verimi kolayca almak istiyorsanız, hem düğme hem de dokunmatik özelliğe sahip saatleri seçmelisiniz.  

Akıllı Saatin Pil Ömrü

Her akıllı saatin pil ömrü birbirinden farklıdır. Ortalama pil ömrü için 1 gün diyebiliriz ama 4-5 saat dayanan pillere sahip saatler de bulmak mümkün. Ekranı e-ink teknolojisine sahip akıllı saatlerin şarjı daha uzun süre dayanır. Eğer akıllı saatinizi fazla aktif kullanıyorsanız bu tipteki pile sahip akıllı saatleri seçmelisiniz. 

Akıllı Saatin Fiyatı

Akıllı saatin fiyatını marka ve sahip olduğu modelin özellikleri belirler. Piyasada çok geniş bir fiyat skalasında akıllı saat bulmak mümkündür. Günümüzde 400₺’ye bir akıllı saat sahibi olabileceğiniz gibi 7.000₺ ile de kollarınızı bilgisayar teknolojisi ile buluşturabilirsiniz. 

 Akıllı saat nedir?

Akıllı saat, bilgisayar sistemi entegresiyle geliştirilmiş giyilebilir bir bilgisayardır.