Saat Koleksiyonu

Saat Koleksiyonu

Yeni Başlayanlar İçin Saat Koleksiyonu Oluşturmak

Pek çoğumuz günlük yaşantımızda hem zamandan haberdar olmak hem de aksesuar olarak kullanmak üzere saat takıyoruz. Kimileri pili bitse bile takmaya devam edecek kadar saatine tutkun oluyor, kimileri ise bu saat tutkunluğunu iyi bir koleksiyonla taçlandırmak istiyor. Eğer siz de saatlere bu kadar tutkunsanız hemen bir koleksiyon oluşturmaya başlayabilirsiniz. Peki nedir bir koleksiyonu hobiden farklı kılan derseniz, önce bazı gerekliliklere göz atmanızı öneririz.  


 Saat Koleksiyonu Yapmaya Başlamak İçin Gereken Bilgiler

Saat koleksiyonu yapmaya başlamadan önce saatlerin model ve markalarını çok iyi biliyor olmanız gerekir. Bir saate değerinden fazla ücret ödememek ya da değerinin hakkını verebilmek adına ciddi bir saat uzmanı olmanızda fayda vardır. Alacağınız saatin kullanılmış olması ya da çok eski yıllara ait bir model olması hiç önemli değildir, önemli olan saatin hiçbir yerinde çizik olmaması ve mutlaka orijinal olmasıdır. Bu nedenle saati alırken mutlaka belgelerini de istemeli ve taklitlerinden kaçınmalısınız. Alacağınız saatin mutlaka saate bire bir uygun bir saklama kutusu olmalı ve saatlerin bakımını düzenli olarak yaptıracağınız iyi bir saatçi bulmalısınız. Saatlerin pillerini değiştirirken mutlaka orijinal pil kullanmalı ve bu konuda da dikkatli olmalısınız.  

 Marka, Model, Özellik Seçimi

Her insanın kendine has özellikleri ve karakteri olduğu gibi her saatin de bir karakteri ve sahip olduğu bazı özellikleri vardır. Saat koleksiyonu yaparken seçtiğiniz marka, model ve saatlerin özellikleri koleksiyonu ne amaçla yaptığınıza göre değişir. Eğer ki koleksiyonunuzdaki saatleri günlük hayatınızda da kullanacaksanız yeni nesil marka ve modelleri seçebilir, yeni nesil markaların retro tarzlarıyla şıklığınızı da koleksiyonunuzu da mükemmel bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Eğer yalnızca koleksiyonunuzda kalmasını istiyorsanız; antika saatleri tercih edebilirsiniz. Bu tip parçalar saat koleksiyonunuza hem maddi hem manevi değer katacaktır. 
 Saklama Yöntemleri

Saat koleksiyonunuzun değerli parçalarını saklarken onlara gözünüz gibi bakmalısınız. Öncelikle saatinizi ona uygun, içi yumuşak dokuya sahip, içine saatinizi koyduğunuzda herhangi bir parçasına zarar vermeyecek şekilde bir kutuya koymalısınız. Saatinizin belgelerini mutlaka saklamalısınız. Kaybolmaması için önerimiz, belgelerinizi saatin kutusun yanında bir yerde tutmanızdır.  


 Bakım Yöntemleri

Koleksiyonunuz için aldığınız saatleri sıklıkla takıyor olmanız ya da kullanmamanız fark etmez. Saatlerinizi mutlaka düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Saatin bozulmaması için pil değişimi ve düzenli bakım çok önemlidir. Bu nedenle mutlaka koleksiyonunuzdaki saatleri belli aralıklarla kutusundan çıkartıp kontrol etmelisiniz. Eğer ki saatinizin pili bitmişse ya da herhangi bir sorun görüyorsanız mutlaka güvendiğiniz bir saat ustasına veya yetkili servise göstermeniz gerekir. Bir diğer konu ise saatinizin çalışma şekliyle alakalıdır. Eğer otomatik çalışan bir saatiniz yoksa ve saatinizi kurmanız gerekiyorsa bunu da düzenli aralıklarla yapmalısınız. Kurulma sıklığınız ne kadar düşerse saatin ömrü o kadar azalır. Saat koleksiyonunuzu mutlaka kuru ve doğrudan ışığa maruz bırakmadığınız bir yerde saklamalısınız.  


Saat Koleksiyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Saat koleksiyonu yapmanız için saatlerin birbirine benzemesi ya da aynı döneme ait olması gerekmez. Her dönemden, her marka ve modelden saatlerle iyi bir saat koleksiyonu oluşturmanız mümkün. Burada göz önünde bulundurmanız gereken en önemli konu saatin orijinal olması, maddi ya da manevi değer taşıması. Koleksiyonunuzdaki saatleri dilerseniz kullanabilir, dilerseniz yalnızca kutusunda saklayabilirsiniz. Bu sizin tercihinize kalmış bir şeydir. Koleksiyondaki saatlerinizi ilerleyen dönemlerde satmak istiyorsanız seçtiğiniz saatlerin maddi değerinin yüksek olmasını gözetebilirsiniz. Bir başka seçenek ise günümüzde moda olan yüksek özelliklere sahip bir saat almak ve onun ilerleyen dönemlerde değerinin artmasını beklemek.  


Koleksiyon Stratejisi

Koleksiyon stratejinizi belirleyen en önemli şey saat koleksiyonunuzu ne amaçla yaptığınızdır. Birbirinden farklı tarzlara sahip saatler seçebilirsiniz ama eğer ki bir saat koleksiyon amacına uygun değilse koleksiyonunuza değer katmaz. Örneğin, eğer saat koleksiyonunuzu bir antika koleksiyonu gibi kullanıyorsanız koleksiyona ait tüm parçaları antika niteliğinde almalısınız. Bu şekilde dönemsel olarak değeri gittikçe artan bir koleksiyona sahip olursunuz. Eğer saatlerinizi bugün takmak ve yarın değerlendirmek istiyorsanız seçtiğiniz saatlerin tümünün zamanın teknolojisini ve özelliklerini yansıtmasına dikkat edebilirsiniz.  


Bütçe

Saat koleksiyonunuzu yaparken bütçe belirleme konusu tamamen size kalmış. Dilerseniz aylık bir bütçe ayırabilir, dilerseniz yıllık bir bütçe planıyla kendinize uygun saatleri alabilirsiniz. Bütçenize uygun olmayan saatleri koleksiyona katmak için acele etmek sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu nedenle bütçenizin üzerinde bir saati mutlaka saat koleksiyonunuza katmak istiyorsanız bunun için birikim yapabilir ve doğru zamanı kollayabilirsiniz.  

 Orijinal Sertifikalar

 Saat koleksiyonunuzu yaparken saatlerinizin orijinal olması çok önemlidir. Yanılgıya düşmemek ve sahtelerinden kaçınmak için mutlaka orijinal sertifikasını da saatle birlikte teslim almalı ve detaylıca incelemelisiniz.  

Saat koleksiyonculuğu nedir?

Saat koleksiyonculuğu, farklı ya da benzer modellerde saatlerin hobi olarak, sergilemek ya da satışa sunmak amacıyla bir araya toplanmasıdır. 

Saat koleksiyonculuğu sadece antika saatlerle mi yapılır?

Hayır, saat koleksiyonunuzu dilediğiniz saat marka ve modelleriyle yapabilirsiniz. Önemli olan koleksiyonu yapış amacınızdır.