Saat Kordonu Seçimi

Saat Kordonu Seçimi

Yanlış seçimler, bilekle bir bütün olmaz ve kombinlerde sırıtarak hoş olmayan bir görünüm yaratır. Bu nedenle kol saati alacağınız zaman her bir detaya özen göstermeniz ve kendiniz için doğru olan tasarımlara yönelmemiz gerekir. 

Bu noktada saat ölçüleri ön plana çıkar. Alacağınız saat ölçü olarak bileğinizle uyum içerisinde olmalıdır. Kasa çapı, kasa kalınlığı, kayış kalınlığı ve uzunluğu gibi detaylar, genel olarak özen gösterilen unsurların başında gelir. 

Saatin sahip olduğu özelliklere bağlı olarak kordon seçiminin yapılması gerekir. Bu sayede göz alıcı bir bütünlük ortaya çıkar ve saatiniz bileğinizde benzersiz bir ambiyans yaratır. 

Kadın Saatinde Kordon Nasıl Seçilir?

En az erkekler kadar saat kullanımına özen gösteren kadınlar, şıklıklarını tamamlayan bu aksesuarın kusursuz olmasını ister. Bu noktada trend tasarımlar ön plana çıkmasına rağmen, bu ürünlerde üstün kalite ve güvenilirlik de aranır.

Her açıdan mükemmel olması arzu edilen kol saatlerinin bileği saran kayış bölümü de büyük önem taşır. Bu noktada saat bilekte nasıl durmalı sorusu sıklıkla karşımıza çıkar. Bileğin yapısı ile uyum içerisinde olması gereken saatlerin ilk olarak doğru ölçülere sahip olmasına dikkat edilmelidir. 

Örneğin; ince bilekler için saat kadınlar arasında oldukça popülerdir. Genel olarak bu modeller zarif ve estetik bir duruş sergilediği için bu modellere olan ilgi yoğundur. Bununla birlikte bileği kalın olan kadınlarda minimal modeller tercih edilmemelidir. Aksi takdirde bilekle saat uyum içerisinde olmaz ve istenen şıklık yaratılamaz. Saatin kasa çapı ve kalınlığı ise kayış bölümünün sahip olması gereken nitelikleri belirler. Ölçüler yine birbirleriyle uyumlu olmalıdır. 

Ayrıca kayışın materyali, rengi ve tasarımı gibi özellikler de genel olarak tarzınıza hitap etmelidir. Günlük hayatta kullanabileceğiniz tasarımlarla özel zamanlarda tercih edebileceğiniz modeller birbirinden farklı olur. Bazı tasarımlar ise pek çok kombinler uyum sağlaması bakımından ayrıcalık yaratır. 

Erkek Saatinde Kordon Nasıl Seçilir?

Konforu ve şıklığı bir arada yaşamayı seven erkekler, kol saati seçiminde de üstün kaliteye önem verir. Erkeklerin en değerli aksesuarlarının başında gelen bu ürünler, boyut ve şekil bakımından da ideal özelliklerde olmalıdır. 

Trendlere bağlı olarak sürekli kendini yenileyen tasarımlar, çağdaş ve modern tasarımları üzerinde taşırken dayanıklılık ve güvenilirlik konusunda da beklentileri karşılamalıdır. Siz de kendiniz için ideal bir kol saati modeli seçeceğiniz zaman öncelikle bileğinizde rahatlıkla taşıyabileceğiniz kullanışlı ve kaliteli modellere yönelebilir, tarzınıza uygun tasarımlarla kombinlerinize eşsiz bir dokunuş kazandırabilirsiniz. 

Şayet saat kasa çapı nasıl ölçülür, hangi ölçüler bileğim için ideal olur gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız öncelikle bileğinizin ölçüsünü almanız gerekir. Bu sayede almanız gereken ürünün sahip olması gereken ölçüler konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. 

Peki, saat bedeni nasıl ölçülür? Bu noktada yapmanız gereken tek şey kâğıt bir şerit alarak bileğinizi sarmanız ve kâğıdın uçlarının birleştiği noktayı işaretlemeniz olur. Ardından bir cetvel yardımıyla işaretli bölgeye kadar olan kısmı ölçebilirsiniz. Bileğinizin ölçüsüne göre saat çapları, kasa kalınlıkları, kayış kalınlıkları gibi detaylarda dikkat etmeniz gereken ölçüleri belirleyebilirsiniz. 

Son olarak metal, deri, hasır gibi farklı materyallerden hazırlanan kayışlardan hangisinin sizin tarzınıza uygun olduğunu belirleyerek kusursuz seçimler yapabilirsiniz. 

Bileğe Göre Saat Seçmek İçin Hangi Tür Kayış Seçilir?

İster kadın ister erkek kullanıcılar için olsun, bir kol saati alınacağı zaman bileğe göre seçimler yapılması gerekir. Özellikle kayış türü, bileğe uygun saat seçiminde büyük rol oynar.

Bileğe uygun saat seçimi sürecinde saat kasa çapı nedir ya da nasıl ölçülür gibi sorular ön plana çıksa da hangi tür kayış modellerinin ideal olduğunu bilmek de aynı oranda önemlidir. Saat kasalarını göz önünde bulundurarak kayış tasarımlarını gerçekleştiren güvenilir markalar, birbirinden farklı modelleri beğeninize sunarlar. Tarzınıza ve ihtiyacınıza bağlı olarak çelik, deri, plastik, silikon gibi farklı materyallerden üretilen kayışlar arasından seçim yapabilirsiniz. 

Deri modeller bileğe göre kolaylıkla ayarlanırken metal kayışların da kendi içerisinde farklı tasarımları mevcuttur. Özellikle örgü olarak tasarlanan ve paslanmaz çelikten üretilen kayışlar, bileğe göre saat seçiminde dikkatleri üzerlerine çekerler. 

Siz de saatin ana kasasını kusursuz bir şekilde tamamlayan şık ve modern kayışlardan birini seçerek kendiniz için doğru kol saatine kavuşabilir, kombinlerinizi benzersiz bir aksesuarla taçlandırıp avantaj elde edebilirsiniz.  

Bileğe Göre Saat Çapı Nasıl Belirlenir?

Bileğe uygun çapta bir saat seçimi için öncelikle saat çapı nasıl ölçülür sorusuna cevap bulunması gerekir. Bileğinizin ölçüsünü kâğıt yardımıyla belirledikten sonra hangi kasa çapının sizin için uygun olduğunu anında öğrenebilirsiniz. Genel olarak şu şekilde sınıflandırma yapılır: 

  • Bilek ölçüsü 12-13 cm ise kasa çapı 38 mm
  • Bilek ölçüsü 15-18 cm ise kasa çapı 40 ya da 42 mm 
  • Bilek ölçüsü 20 cm ve üzeri ise kasa çapı 44 ile 46 mm arası