Akıllı Saatler Kalp Ritmini Nasıl Ölçer?

Akıllı Saatler Kalp Ritmini Nasıl Ölçer?

Akıllı saat teknolojisi ise akrep ve yelkovanın yarattığı ölümsüz akışı hayal gücünün olabildiğince ötesine taşıyarak saat mefhumunu tam bir kişisel asistana çevirmiştir. Öyle bir asistan ki kalp atışı ölçen saat aynı zamanda telefonunuzdaki bildirimleri size anlık haber veren, herhangi bir iş ile ilgilenirken saatinizden müzik dinlemeye olanak tanıyan, kalp ritim ölçer ile stres seviyesini bildiren ve kol saatine sığan bir asistan. Spordaki performansınızı nabız ölçer akıllı saat ile yapabildiğinizi düşünün. Günlük atılan adım sayısı ile oksijen ve nefes performansınızı nabız ölçer saat ile yapabilmeyi hayal edin. Hatta uyku kalitenizi uyku süresince nabız ölçer kol saati ile yapabildiğinizi düşünün. İşte bütün bunlar ve daha fazlası kolumuzdaki sağlık takipçimiz, kişisel asistanımız akıllı saatler ile gerçekleştirebildiğimiz eylemlerden sadece birkaçı.

Kişisel Takipçiniz Akıllı Saatler

Akıllı saatlerin kendine özgü bir işletim sistemi ve yazılımı vardır. Bu işletim sistemi akıllı telefonlara, kablosuz kulaklıklara ve benzeri cihazlara bağlanmayı ve eşzamanlı veri aktarımını sağlar. Akıllı saat teknolojisi giyilebilir teknoloji olarak da karşımıza çıkarken bu teknolojinin bizleri büyülen asıl özelliği ise sağlık takibi olarak karşımıza çıkmaktadır. Uyku, stres ve oksijen seviye takibi, aktivite performans takibi ve istatistikleri gibi özelliklerin kullanılmasındaki temel veri kaynağı kalp ritmidir. Yani bilekten nabız ölçer saat bütün bir gün uyku, stres, oksijen ve aktivite düzeylerimizi takip, verileri işleyerek bizlere gerekli istatistikleri sunar. Bununla da kalmayan nabız ölçer saat bu konulardaki performanslarımız ile alakalı geri dönüşler sunarak yaşam standartlarımızı yükselebilmemiz açısından sağlıklı ve güvenilir ipuçları sunar. 

Akıllı Saat ile Kalp Ritmi Nasıl Ölçülür?

Bileğinizdeki kalp ritmi ölçen saat bu işlemi PPG olarak bilinen fotopletismogram teknoloji ile gerçekleştirmektedir. PPG teknolojisi, akıllı saat kadranının arka yüzeyinde bileğin üst kısmına denk gelen sensörlerin hareketi algılaması ile çalışmaktadır. Bileğin üst yüzeyindeki hareket, cihazın sensöründeki ışık yayılımı ile tespit edilir. Her kalp atışında vücutta meydana gelen kan akışı, yeşil ışık sensörleri ile tespit edilir. Kalp atışlarının aralığı yeşil ışık tarafından sayılır, kalp atışlarının gerçekleştiği süre de kırmızı ışık tarafından işlenir. Yeşil ve kırmızı ışık aralığında meydana gelen bu hareket ve hareketlerin süresi, sensörlerden elde edilen verilerin işlenmesi ile veri bütününe dönüşür ve bu verilerin işlenmesi ile bilgi üretilir. İşte nabız ölçer saat veya nabız ölçer kol saati bu teknoloji sayesinde kalp atışlarını analiz eder ve sonuçları çeşitli değişkenlere göre takip eder. Düşük kalp ritmi, düzensiz kalp ritmi, stres seviyesi gibi önemli sağlık verileri ve bu verilerin takibi, nabız ölçen saat teknolojisi sayesinde kullanıcılara sağlık konusunda önemli bir işlev sunmaktadır.

Akıllı Saatler Verileri Nasıl İşler?

Kalp ritmi ölçer akıllı saatler, üç farklı eksenli bir ivmeölçer donanımı sayesinde cihazın kullanım süresince vücudun her yönünde meydana gelen hareketleri algılar ve kaydeder. Bunun için devamlı hareket halinde olmanız gerekmez. Otururken, uyurken veya dinlenirken de belirli yaşam fonksiyonları çalıştığı için nabız ölçerli saat kullanımda olduğu süre boyunca bütün hareket momentleri sürekli olarak kayıt altında tutulur. Elde edilen hareket verileri, kullanıcıların yaş, kilo, boy, cinsiyet gibi kişisel bilgilere göre oluşturulan algoritma üzerinde sürekli olarak işlenir. Kişiselleştirilmiş algoritmada işlenen veriler sayesinde yakılan kalori miktarı, fitness/aktivite performans düzeyi, toparlanma süresi gibi bilgiler kullanıcıya anlık olarak sunulmaktadır.

Akıllı Saat Çeşitleri ve Fiyatları

Son dönemlerde kalp ritmi ölçen saat çeşitleri oldukça artmıştır. Birçok akıllı saat donanımı Android ve iOS işletim sistemleri ile uyumlu çalışmakla beraber özgün arayüz kullanımı ile de takipçilere oldukça geniş bir seçenek ve veri takibi imkanı sunmaktadır. Yüksek teknoloji ürünü olarak hayatımıza giren akıllı saatler, piyasaya ilk çıktığında sınırlı sayıda marka ve model mevcuttu. Ancak gün geçtikçe daha fazla marka ve model aracılığıyla yeni teknoloji kullanımı sunan akıllı saatler, ulaşılabilir ve kaliteli seçenekler ile kullanıcıların beğenisine ve tercihine hitap etmektedir.

David Guner, akıllı saat piyasasında adından söz ettiren ve bütçeye uygun bir teknoloji ile kullanıcılara kalite ve estetik özgünlük sunmaktadır. Nabız ölçer saat tavsiye unsurları arasında kadran ve kayış farklılığı ile ön plana çıkan David Guner akıllı saatleri, en iyi nabız ölçer saat çeşitleri arasındaki iddialı konumunu yükseltmektedir. Kadran bilgilerinde yer alan tarih, saat, adım sayar, adım atış hızı, kalori gibi bilgilerin yer alması akıllı saat kullanım tecrübesini arttırmaktadır.

Nabız ölçer akıllı saat fiyatları ise marka, model ve kullanılan teknoloji ile malzeme kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu bilgiler ışığında nabız ölçer kol saati ve tansiyon ölçen saat çeşitleri 5.000 TL ile 300 TL gibi oldukça geniş bir fiyat skalasında işlem görmektedir. David Guner nabız ölçer akıllı saatleri, kullanılan malzeme ve teknoloji açısından kullanıcıya hem kalite hem de uygun fiyat imkanı sunmaktadır.