Saat Kadranı Ne işe Yarar?

Saat Kadranı Ne işe Yarar?

Saatimize her ihtiyacını gözümüze çarpan ilk şey akrep ve yelkovandır. Bunun akabinde sayıları, tarih vb. diğer göstergeler gelir. Kadran, işte bu tasvirlerin yer aldığı saatin iç aksamındaki yüzeydir. Aslında saati saat yapanları söyleyebiliriz. Bir saati kişiye uygun yapan en önemli özellik amblemidir. Kadranın rengi, indeksleri, kolay okunabilir olması, özelliklerinin Arap, Romen, eski Türkçe olması veya hiç rakam kalıntıları, sahiplerin yazılış stili, üzerindeki motifler ya da işlemeler, marka logosunun yazılışı, takvim göstergesi ve yeri, gün göstergesi, kronograf gösterimleri, GMT gösterge saati kişilleştiren özelliklerdir. Örneğin, spor bir tarzınız varsa içinde Roma kıyafetleriyle yazılmış olan bir saati tercih etmemelisiniz. Tüm bu kişiye uygun dizaynların yanında markalarla özdeşleşmiş ikonik özelliklere da rastlamak mümkündür. Saat eşyalarını, bir saatin tüm fonksiyonlarını bize gösteren alandır. Örneğin dijital bir saat kullanıyorsanız ve onların kronometresi, nabız yoluyla vb. Tüm bölümlerde çeşitli ikonlar ya da şekillerle unsurların üzerinde yer alır. Yani bir saatin kıyafetlerine baktığınızda saatin size sunacağı etki ait genel bir izlenime sahip olabilirsiniz.

Saat Kadranı Nasıl Değiştirilir?

Eğer akıllı bir saate sahipseniz, değiştirme işleminizi manuel olarak bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunu yapma yolu, her saate göre belirleyici olacaktır. Bu nedenle bileşenleri değiştirmeden önce mutlaka kullanma kılavuzlarını okumanızı öneririz. Eğer analog bir saatiniz varsa ve eğer saat ustası olmazsa özelliklerini değiştirmeyi tek korumamanızı ve sahip olduğunuz usta ellere emanet etmenizi tavsiye ederiz. Kadran değiştirme işlemini saatin içinde büyük değişiklikler yapabilir. Saatinizden sıkılgan emanetlerinizin rengi ya da materyalini değiştirerek saatinizde farklı tarzlar yaratabilirsiniz.

Saat Kadranı ile Saatinizi Şıklaştırın

Saat kadranı bir saatin modelini ve tarzını ortaya koyar. Bu saati takan kişinin tarzı ya da sıkça kullandığı renkler ne ise saatlerinin kadranları da bunlarla uyumlu olmalıdır. Seçeceğiniz saatin kadranının size şık bir hava katmasını istiyorsanız size birkaç tane önerimiz olacak. Öncelikle saat kadranınızın şekline karar vermeniz gerekiyor. Tarzınızda keskin hatlardan hoşlanıyorsanız köşeli yapıda kadrana sahip saatler seçmeli, eğer daha soft ve trendy bir trza sahipseniz yuvarlak hatlı saatleri tercih etmelisiniz. Bir diğer konu da kadranın yapımında kullanılan malzeme. Eğer ki şık bir saat arıyorsanız metal ya da pirinç materyalden üretilmiş bir saat seçebilirsiniz. Saatinizin şıklığına şıklık katacak bir diğer unsur da elbette ki saatin kadranındaki işleme, desen ve süslemelerdir. Bu detaylar kadranın rakamlarıyla ve o rakamların yazım tarzıyla uyum içinde olmalıdır.  

Saat Malzemeleri Nelerdir?

Kadran: Metal, sedefli, pirinç gibi farklı materyallerle yapılan kadran, saatin yüzeyine verilen isimdir. Kasa: Kadrandan sonra gelen saatin en temel parçalarından biridir. Saatin mekanik sistemi, kadranı ve göstergeleri bu bölümde bulunur. Şekline göre farklılaşan kasa tipleri vardır. Köşeli, yuvarlak, oval gibi farklı şekillerde karşımıza çıkan saat kasaları mekanik sistemi ve kadranı dış etkenlere karşı korur.  Kasanın bir diğer işlevi ise saatin fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlayan düğmeleri üzerinde barındırmasıdır. Kasanın alt ve üst kısımlarında kayışın kasaya takılmasını sağlayan “boynuz” adı verilen parçalar bulunur.

Kayış: Saatin, kol saati olabilmesi için gereken en temel parça saatin kayışıdır. Saatin estetiği ve tarzı konusunda büyük bir belirleyici rolü vardır. Çoğunluklukla metal, deri ya da silikon formlarda karşımıza çıkan saat kayışları üzerinde bulunan plastik ya da metal parçalarla bağlantı sağlarla. Üzerindeki bu sabitleyici parçalar saatin kola tam uyumlu bir şekilde oturmasını ve rahatlıkla kullanılabilmesini sağlar. Makine:  Saatin, zaman takibi işlevini gerçekleştirmesine yarayan bu parça saatin en önemli parçalarından biridir. Pilli, kurmalı ve otomatik olmak üzere üç çeşide ayrılır.  

Zemberek: Otomatik saatlerde kurma kolu ile gerilerek saatin tüm çarklarına hareket sağlayan parçadır. Dişli Takımı: Dişli takımı, saatin balans çarkına güç taşımakla görevlidir. Saniye, dakika ve saati meydana getiren ana parça dişil takımıdır. Birçok dişlinin bir araya gelmesi ve uyum içinde çalışması sonucunda saatin işlevini yerine getirmesini sağlayan bu parça saatin en hassas parçalarından biridir. Balans Çarkı: Zaman biriminin sayılması işlevini yerine getiren parça balans çarkıdır. İleri geri hareketlilikleri oluşturan parçadır.

Maşa: Saatlerde duyulan tik-tak sesleri bu parça dolayısıyla oluşur. Saatin kalbi diyebileceğimiz maşa, sahip olduğu kollar sayesine balans çarkının düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.

Bir Kol Saati Kaç Parçadan Oluşur?

Bir kol saatinin parça sayısını belirleyen şey saatin yapısıdır. Dijital saatlerde çok farklı sistemler devreye girerken klasik saatlerde çok fazla farklılık görünmemektedir. Saat kadranı ne demek?Kadran, saatin temel işlev ve fonksiyonlarının göstergelerinin yer aldığı saat yüzeyidir. 

Saat mezarını nerede?

Saat eşyası saat kasasının hemen içinde yer alır. Üzerinde akrep, yelkovan, sayılar ve diğer saatin yaptığı ikon ya da görevliler vardır.  

Saat aksamları nasıl yapılır?

Emaye, çelik, Elektrik gibi üretilen elektrik bileşenlerinin üretimi ustalık gerektirir. Bir parça ısıl işlem görülenten sonra kalıba sokularak şekil alan donanımı, üzerine gelen motifler, işlemeler, mineler ya da ikon, saat gibi işlevsel göstergelerle süslenir.